Laboratoria technologii chemicznej i ochrony środowiska

Laboratorium technologii chemicznej

Laboratorium technologii chemicznej prowadzi analizy dotyczące takich zagadnień jak:

• synteza i charakteryzacja nanostrukturalnych materiałów węglowych oraz katalitycznych,
  • badanie natury i morfologii powierzchni ciał stałych,
  • analiza jakościowa i ilościowa mieszanin gazowych i ciekłych,
  • przemysłowe procesy katalityczne oraz fotokatalityczne.

Laboratorium elektrochemii i korozji

Laboratorium elektrochemii i korozji prowadzi analizy dotyczące takich zagadnień jak:

• metody elektroanalityczne – procesy elektrodowe związków organicznych i nieorganicznych w różnych środowiskach (mechanizm i kinetyka), oznaczanie analitów w matrycach środowiskowych,
  • nowe materiały elektrodowe dla ogniw paliwowych charakterystyka i trwałość,
  • korozja materiałów w środowiskach wodnych i solach stopionych wyznaczanie szybkości korozji,
  • ochrona przed korozją zielone inhibitory korozji,
  • uzdatnianie wody i unieszkodliwianie ścieków metody elektrochemiczne, fotokatalityczne i fotoelektrokatalityczne.

Laboratorium technologii wody i ścieków

• procesy uzdatniania wody i oczyszczania ścieków,
  • analiza wody i ścieków.

Wyposażenie laboratoriów:

Spektrometr FTIR IRTracer-100

• Analizy struktury chemicznej ciał stałych w postaci litej i sproszkowanej oraz cieczy w zakresie od 4000 do 50 cm-1.

Spektrometr UV-Vis UV-2401 PC

• Pomiar absorpcji promieniowania w zakresie 190-1000 nm cieczy i substancji stałych.

Analizator OWO TOC-5000

• Analiza zawartości węgla w próbkach ciekłych i stałych.

Automatyczny analizator AutoChem II 2920

• Analiza chemisorpcji pulsacyjnej, temperaturowo programowanej redukcji (TPR), desorpcji (TPD), utleniania (TPO), a także powierzchni właściwej BET.

GC-MS HP 5890

• Chromatografia gazowa sprzężona ze spektrometrią mas to narzędzie do analizy jakościowej i ilościowej złożonych związków organicznych.

HPLC Agilent 1100

• Wysokosprawna chromatografia cieczowa służąca do analizy jakościowej i ilościowej różnych związków chemicznych.

Derywarograf Q-1500 D

• Określanie temperatur, w których mogą zachodzić przemiany chemiczne i/lub fizyczne dla różnych materiałów.

Spektrometr mas Hiden Analytical HPR20

• Badania jakościowe gazów.

Fotoreaktor Rayonet RPR200, Spektrofotometr UV 2401PC Shimadzu

• Stanowisko do pomiarów fotoelektrochemicznych.

Piec trójstrefowy

• Stanowisko do syntezy nanorurek węglowych.

Stacja elektrochemiczna Autolab PGSTAT302N

• Stanowisko do pomiarów korozyjnych w solach stopionych w warunkach wysokotemperaturowych.

Analizator OWO C/N/P HACH

• Wyznaczanie zawartości węgla organicznego, azotu i fosforu.

Reaktor przepływowy oraz semistacjonarny

• Stanowiska do procesów fotokatalitycznych.